Belgie je země tisíců pivních chutí. Belgická piva jsou velmi různorodá od extrémně kyselých přes sladká ovocná až po plná hořká. Co chuť, to originál. Je libo silný belgický ale, kyselejší lambic či gueuze nebo ovocné pivo? Belgická piva chutnají lahodně, a když si k nim najdete cestu, tak si vás zaručeně získají. Jsou většinou mnohem silnější než klasické ležáky, tak opatrně ať se vám nezamotá hlava.
Pivo je v Belgii důležitou součástí kultury, národním symbolem. Místní mu říkají belgické šampaňské. Tolik pivních druhů a stylů v jiné zemi na světě nenajdete. Belgická pivní kultura, se svou ohromnou tradicí a rozmanitostí pivních druhů, je dokonce na seznamu světového nehmotného dědictví UNESCO. Nechte se zlákat širokým výběrem belgických piv a objevte tamní pivní kulturu, která ve světě nemá obdoby.
V pestré nabídce belgických piv není vůbec jednoduché se vyznat. Pro snadnější orientaci jsme pro vás připravili výběr těch nejoblíbenějších belgických piv. Objevte bohaté chutě a vůně tmavého piva Gulden Draak Brewmaster 22°. Tento tmavý dubbel s těžší kořeněnější chutí v sobě skrývá tóny čokolády, portského vína i kávy. Petrus Tripel 8 % je silné belgické pivo, které má pořádný říz. Stojí na sladovém základu a ideální chmelová hořkosti s jemnými tóny kvasnic. Ucítíte v něm i lahodnou směs koření a exotického ovoce. Jedno z nejsilnějších svrchně kvašených ovocných piv je Kasteel Rouge 18°, které kvasí a dozrává nejméně 6 měsíců na višních. Díky tomu dostává temně červenou barvu. Hodí se ke grilovanému masíčku, dezertům nebo jako aperitiv. Lákají vás klášterní piva? Zkuste třeba Tripel Karmeliet 19° – belgický tripel, který se vaří podle klášterní receptury ze 17. století ze tří druhů obilí. V chuti silné a výrazně kořeněné pivo vás překvapí květinovou vůní a smetanovou pěnou. A co ochutnat nejlepší pivo na světě? Neobyčejné pivo zlaté barvy Delirium Tremens 16° se pyšní svou plně sladovou chutí s jemným sladším dozníváním. Tento proslulý světově oceňovaný tripel je právem označován za nejlepší pivo na světě.
Rozmanitost pivních stylů v Belgii je neuvěřitelná. Belgická piva mají různou barvu, způsob vaření a jsou různě silná. Pojďme si ve zkratce pivní styly projít, ať získáte přehled o tom, jaká belgická piva v našem e-shopovém pivním menu najdete.
Spontánně kvašená piva
Piva typu lambic jsou výjimečná svým procesem zpracování. Klasicky se přidávají do piva speciálně vyšlechtěné kvasinky, u lambiků je proces spontánní. Působí na ně divoké kvasinky a bakterie létající ve vzduchu. Tradičně se vaří v regionu Pajottenland a v Bruselu. Chuť je jedinečná, většinou dost kyselá, suchá, připomínající víno. Lambická piva mají několik poddruhů:
Lambic – čistý lambic je spíše kalný, chuťově připomíná Chardonnay.
Gueze – řezaný lambic smíchaný ze starých a mladých lambiků, ostrostí je podobný jako víno. Vyniká svou kyselostí.
Kriek – vzniká fermentací lambiků s višněmi, jeho chuť je sladkokyselá.
Ovocný lambic – k lambikům se často přidávají různé druhy ovoce. Najdete tak lambiky s černým rybízem, broskvemi, malinami, jahodami a dalším ovocem.
Belgická svrchně kvašená piva
Mezí belgická svrchně kvašená piva neboli belgické ejly patří:
Saison – tzv. sezónní pivo, pocházející z Valonska, se dříve vyrábělo na jaře pro letní spotřebu. Dnes se tak označují světlá piva ve stylu Pale Ale s obsahem alkoholu kolem
7 %, často s přidáním různých druhů koření. Jejich chuť je jemně kyselá a osvěžující.
Dubbel – belgické svrchně kvašené pivo s obsahem 6,5 - 8 % alkoholu, chuť bývá květinová až ovocná, barva hnědá. Často vzniká smícháním dvou druhů sladu, z nichž jeden bývá pražený. V láhvi pak dochází k druhotnému kvašení. Původ tohoto pivního stylu pochází z pivovaru Westmalle z 19. století.
Tripel – je velmi silné pivo s dominantní ovocnou složkou. Toto světlejší pivo zlaté barvy má vyšší hořkost, 7-9,5 % alkoholu. Průkopníkem tohoto pivního stylu je pivovar Westmalle, vařilo se místními mnichy už od roku 1931.
Quadrupel – jedná se o velmi silné klášterní pivo, která mívá kolem 10 % alkoholu.
Flanders Red Ale – kyselejší sytě červeno-hnědý Ale, který voní po ovoci (např. švestkách či černý třešních). Mívá nízkou hořkost. Pivo dozrává po dobu dvou let v dubových sudech.
Trapistická piva
Světově proslulá trapistická piva jsou silně fermentovaná klášterní piva, která se řadí k belgickým pivům typu Ale. V současnosti může tento druh piva vařit pouze 11 pivovarů na světě, 6 z nich je v Belgii. Nejznámější jsou Chimay, Orval a Westmalle. Piva podléhají přísným pravidlům a nesou známku Authentic Trappist product. Jaké podmínky musí pivo splnit, aby se mohlo nazývat trapistické? Pivo se vaří pouze v trapistických klášterech, buď samotnými mnichy nebo pod jejich dohledem. Peníze z prodeje se používají na úpravy kláštera, charitativní účely a pomoc potřebným. Chcete tato výjimečná tradiční klášterní piva ochutnat? Tak vyzkoušejte dárkový set belgických trapistických piv nebo trapistická piva z pivovaru Chimay.
Okouzlila vás belgická piva? V kategoriích dárkové pivní sety a degustační sety najdete spoustu prvotřídních belgických speciálů. Nebo si přijďte belgická piva vybrat přímo k nám na prodejnu, kterou najdete na Holandské 40 v Praze-Vršovicích. Rádi vám s výběrem poradíme.
Vánoce
Z důvodu vytíženosti našeho dopravce není možné garantovat doručení balíčku do Vánoc.